Battery-charging cabinet wall assembly 6 compartments
€0.00
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€734.15
|
| To 9 |
€697.44
|
| To 19 |
€660.74
|
| To 29 |
€643.34
|
| From 30 |
€605.45
|
Akku-charging cabinet to wall assembly - Ideal for charging notebooks or cordless tools
With the Akku-charging cabinet to wall assembly you get a versatile locker with charging possibility. It is particularly well suited for workshops, offices and conference centers. Each of its 6 lockable compartments has an earthed socket (230V/16A). Ventilation holes on the doors and back panel ensure good air circulation and prevent overheating.
The battery-charging cabinet also convinces with its robust construction. It consists of a high-quality powder-coated sheet steel with a (material) thickness of 0.8 or 1.5 mm. The inset doors are mounted in strong metal pivot pins and equipped with rubber buffers for a pleasant closing noise.
Quality features of the battery charging cabinet for wall assembly:
- corpus and doors made of up to 1.5 mm thick, powder-coated quality sheet metal
- very good ventilation thanks to perforations in doors and rear panel
- socket in each charging compartment
- rail system included for wall assembly
The battery-charging cabinet is intended for the wall assembly. The corresponding rail system for mounting is already included in the scope of delivery. The battery-charging cabinet is supplied with cylinder locks as standard. However, you have the possibility to choose another locking system from our offer.
The integrated sockets are supplied as standard in accordance with the specifications of your delivery country:
- Type E (FR, BE)
- Type F (DE, AT, LU, NL)
- Type J (CH, LI)
| Number of doors: | 6 |
|---|---|
| Compartment depth: | 28 cm |
| Tray height: | 14 cm |
| Tray width: | 54 cm |
| Loading bays: | 6 |
| Loading port: | Power socket of type E, F or J (depending on the country of delivery) |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness body: | 0.8 mm |
| Sheet thickness door: | 1.5 mm |
| Height: | 90 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Wide: | 55 cm |
| Weight: | 26 kg |
Manufacturer specifications:
LOCKEEL S.à r.l., 30 ZARE Ouest, L-4384 Ehlerange, Luxembourg | info@lockeel.com | lockeel.com
Safety information: Please read the data sheet/operating instructions!
- When assembling, ensure that the product is stable and follow the instructions carefully. Check regularly that it is stable and in a safe condition.
- Only charge one device per socket and do not connect multiple sockets.
- Keep out of reach of children to minimise the risk of injury or danger from improper use.
- Do not place near sources of heat and do not place drinks, food or other liquids on or in the product.
- Work (e.g. maintenance/repair) on the product and electrical equipment may only be carried out by the manufacturer or qualified personnel.