Heavy-duty workshop cabinet with 14 drawers and 4 shelves 199 x 100
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€1,794.58
|
| To 9 |
€1,704.85
|
| To 19 |
€1,615.12
|
| To 29 |
€1,525.39
|
| From 30 |
€1,435.66
|
Heavy-duty sectional workshop cabinet for perfectly organized storage of tools and materials
With the heavy-duty sectional workshop cabinet, you get a high-quality and robust steel cabinet that offers you generous storage space for tools and work equipment.
The heavy-duty cabinet has galvanized shelves with a load capacity of up to 100 kg each and a drawer unit with robust pull-outs of different sizes that can withstand a weight of up to 40 kg. A separately lockable compartment is also located above the drawer block.
The leveling feet ensure a secure stand, easily compensating for minor unevenness in the floor. There are also holes in the rear panel for wall mounting. Thanks to the rotary handle with cylinder lock and the 3-point locking system, the steel cabinet guarantees reliable and secure storage.
Quality features of the heavy-duty sectional workshop cabinet:
- robust construction with high (material) thickness (1 mm)
- ideal for well-organized storage
- particularly high load capacity of the shelves (100 kg) and pull-outs (40 kg)
- separately lockable compartment inside the cabinet
The workshop cabinet is available in many different RAL colors. We can also supply the cabinet in other finishes on request.
| Internal dimensions of storage compartment (HxWxD): | 420 x 499 x 445 mm |
|---|---|
| Load capacity: | 700 kg |
| Number of extracts: | 14 |
| Number of shelves: | 4 |
| Equipment: | 1x storage compartment, Furniture glides, Height-adjustable feet |
| Door design: | Door opening angle: approx. 110°, Hinged door |
| Inner dimensions of extract (WxD): | 320 x 403 mm |
| Load capacity per drawer: | 40 kg |
| Load capacity per shelf: | 100 kg |
| Shelf (WxDxH): | 494 x 445 x 28 mm |
| Locking system: | Handles-cylinder lock |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 1.0 mm |
| Height: | 199 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 100 cm |
| Weight: | 156 kg |