Heavy-duty workshop cabinet with 2 drawers 2 shelves and tool panel 199 x 120
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€1,003.33
|
| To 9 |
€953.16
|
| To 19 |
€903.00
|
| To 29 |
€852.83
|
| From 30 |
€802.66
|
Heavy-duty workshop cabinet with tool panel for storing work materials within easy reach
With the heavy-duty workshop cabinet with tool panel, you get a high-quality and robust steel cabinet that offers you generous storage space for tools and work equipment.
The heavy-duty cabinet has two galvanized shelves with a load capacity of up to 100 kg each and two drawers with robust pull-outs that can withstand a weight of up to 40 kg. A tool panel on the inside of the rear wall of the cabinet also gives you the option of attaching hooks and holders for tools.
The leveling feet ensure a secure stand, easily compensating for minor unevenness in the floor. There are also holes in the rear panel for wall mounting. Thanks to the rotary handle with cylinder lock and the 3-point locking system, the steel cabinet guarantees reliable and secure storage.
Quality features of the heavy-duty workshop cabinet with tool panel:
- robust construction with high (material) thickness (1 mm)
- ideal for well-organized storage
- particularly high load capacity of the shelves (100 kg) and pull-outs (40 kg)
- secure storage thanks to doors with cylinder lock and 3-point locking system
The workshop cabinet is available in many different RAL colors. We can also supply the cabinet in other versions on request.
| Load capacity: | 700 kg |
|---|---|
| Number of extracts: | 2 |
| Number of shelves: | 2 |
| Equipment: | 1x tool board, Furniture glides, Height-adjustable feet |
| Door design: | Door opening angle: approx. 110°, Hinged door |
| Inner dimensions of extract (WxD): | 1019 x 403 mm |
| Load capacity per drawer: | 40 kg |
| Load capacity per shelf: | 100 kg |
| Shelf (WxDxH): | 1194 x 450 x 28 mm |
| Locking system: | Handles-cylinder lock |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 1.0 mm |
| Height: | 199 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 120 cm |
| Weight: | 110 kg |