Heavy-duty workshop cabinet with shelves 104 x 100
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€501.67
|
| To 9 |
€476.59
|
| To 19 |
€451.50
|
| To 29 |
€426.42
|
| From 30 |
€401.34
|
Heavy-duty workshop cabinet with tray shelves for leak-proof storage of liquids
With the heavy-duty workshop cabinet with tray shelves, you get a high-quality and robust steel cabinet that allows you to store liquids safely and properly.
The heavy-duty cabinet is equipped with galvanized, tray-shaped shelves. Each shelf has a maximum load capacity of 60 kg and can therefore also be used to store particularly heavy items.
The leveling feet, which easily compensate for small unevenness in the floor, ensure a secure stand. There are also holes in the rear panel for wall mounting. Thanks to the rotary handle with cylinder lock and the 3-point locking system, the steel cabinet guarantees reliable and secure storage.
Quality features of the heavy-duty workshop cabinet with tray shelves:
- robust construction with high (material) thickness (1 mm)
- secure storage thanks to galvanized, tray-shaped shelves
- Particularly high load capacity of the shelves (60 kg)
- secure storage thanks to doors with cylinder lock and 3-point locking system
The workshop cabinet is available in many different RAL colors. We can also supply the cabinet in other versions on request.
| Load capacity: | 400 kg |
|---|---|
| Equipment: | 2x galvanised tray bases, Furniture glides, Height-adjustable feet |
| Door design: | Door opening angle: approx. 110°, Hinged door |
| Load capacity per shelf: | 60 kg |
| Shelf (WxDxH): | 903 x 445 x 37 mm |
| Locking system: | Handles-cylinder lock |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 1.0 mm |
| Height: | 104 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 100 cm |
| Weight: | 53 kg |