Heavy-duty workshop cabinet with shelves 199 x 120
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€738.22
|
| To 9 |
€701.31
|
| To 19 |
€664.40
|
| To 29 |
€627.49
|
| From 30 |
€590.58
|
Heavy-duty workshop cabinet with shelves - plenty of storage space for heavy objects
With the heavy-duty workshop cabinet, you get a high-quality and robust steel cabinet that offers you generous storage space for tools and work equipment.
The heavy-duty cabinet has galvanized shelves with a load capacity of up to 100 kg each.
The leveling feet ensure a secure stand, easily compensating for minor unevenness in the floor. There are also holes in the rear panel for wall mounting. Thanks to the rotary handle with cylinder lock and the 3-point locking system, the steel cabinet guarantees reliable and secure storage.
Quality features of the heavy-duty workshop cabinet with shelves:
- robust construction with high (material) thickness (1 mm)
- ideal for well-organized storage
- particularly high load capacity of the shelves (100 kg)
- secure storage thanks to reliable 3-point locking system
The workshop cabinet is available in many different RAL colors. We can also supply the cabinet in other versions on request.
| Load capacity: | 700 kg |
|---|---|
| Number of shelves: | 4 |
| Equipment: | Furniture glides, Height-adjustable feet |
| Door design: | Door opening angle: approx. 110°, Hinged door |
| Load capacity per shelf: | 100 kg |
| Shelf (WxDxH): | 1194 x 450 x 28 mm |
| Locking system: | Handles-cylinder lock |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 1.0 mm |
| Height: | 199 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 120 cm |
| Weight: | 125 kg |