Heavy-duty workshop cabinet with shelves and drawers 199 x 120
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€1,123.65
|
| To 9 |
€1,067.47
|
| To 19 |
€1,011.29
|
| To 29 |
€955.10
|
| From 30 |
€898.92
|
Heavy-duty workshop cabinet with drawers and shelves for tidy storage of work materials
With the heavy-duty workshop cabinet, you get a high-quality and robust steel cabinet that offers you generous storage space for tools and work equipment.
The heavy-duty cabinet has galvanized shelves with a load capacity of up to 100 kg each and practical drawers with robust pull-outs that can withstand a weight of up to 40 kg.
The leveling feet ensure a secure stand, easily compensating for minor unevenness in the floor. There are also holes in the rear panel for wall mounting. Thanks to the rotary handle with cylinder lock and the 3-point locking system, the steel cabinet guarantees reliable and secure storage.
Quality features of the heavy-duty workshop cabinet with drawers and shelves:
- robust construction with high (material) thickness (1 mm)
- ideal for well-organized storage
- particularly high load capacity of the shelves (100 kg) and pull-outs (40 kg)
- secure storage thanks to reliable 3-point locking system
The workshop cabinet is available in many different RAL colors. We can also supply the cabinet in other versions on request.
| Load capacity: | 700 kg |
|---|---|
| Number of extracts: | 3 |
| Number of shelves: | 4 |
| Equipment: | Furniture glides, Height-adjustable feet |
| Door design: | Door opening angle: approx. 110°, Hinged door |
| Inner dimensions of extract (WxD): | 1019 x 403 mm |
| Load capacity per drawer: | 40 kg |
| Load capacity per shelf: | 100 kg |
| Shelf (WxDxH): | 1194 x 450 x 28 mm |
| Locking system: | Handles-cylinder lock |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 1.0 mm |
| Height: | 199 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 120 cm |
| Weight: | 102 kg |