Heavy-duty workshop cabinet with storage boxes 104 x 100
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€838.15
|
| To 9 |
€796.24
|
| To 19 |
€754.34
|
| To 29 |
€712.43
|
| From 30 |
€670.52
|
Heavy-duty workshop cabinet with removable storage boxes for optimum sorting of small parts
With the heavy-duty workshop cabinet with removable storage boxes, you get a high-quality and robust steel cabinet that offers you convenient storage space for storing small parts.
The heavy-duty cabinet has various storage boxes that differ in size and color. The larger blue boxes are located inside the cabinet. The smaller red boxes are attached to the two doors.
The leveling feet ensure that the cabinet stands securely and easily compensates for minor unevenness in the floor. There are also holes in the rear wall for wall mounting. Thanks to the rotary handle with cylinder lock and the 3-point locking system, the steel cabinet guarantees reliable and secure storage.
Quality features of the heavy-duty workshop cabinet with tool panel:
- robust construction with high (material) thickness (1 mm)
- ideal for well-organized, small-scale storage
- different sized, removable storage boxes
- secure storage thanks to doors with cylinder lock and 3-point locking system
The workshop cabinet is available in many different RAL colors. We can also supply the cabinet in other versions on request.
| Load capacity: | 400 kg |
|---|---|
| Equipment: | 36x large storage boxes, 100x small storage boxes, Furniture glides, Height-adjustable feet |
| Small parts boxes: | 119 x 77 mm (100x), 224 x 144 mm (36x) |
| Door design: | Door opening angle: approx. 110°, Hinged door |
| Locking system: | Handles-cylinder lock |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 1.0 mm |
| Height: | 104 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 100 cm |