L locker 2 doors width 40 cm
€0.00
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€268.08
|
| To 9 |
€260.04
|
| To 19 |
€254.68
|
| To 29 |
€241.27
|
| From 30 |
€227.87
|
L locker - The space-saving alternative for your locker room
The L locker from LOCKEEL®is the ideal choice for locker rooms with limited space. Thanks to its L-shaped compartments, the locker offers sufficient storage space for long clothing as well as for shoes or bags. The locker comes standard with a sturdy shelf, a clothes rail and sliding hooks. The perforated locker doors provide good ventilation.
Quality features of the L locker:
- body and doors made of 0.5 mm thick, powder-coated quality sheet metal
- particularly injury-proof thanks to rounded edges
- doors reinforced with integrated profiles for smooth insertion
- doors with rubber buffers (180° opening angle)
Thanks to the wide range of color and equipment options, you can customize the L locker to suit your needs. We would also be happy to advise you personally on your questions or furnishing ideas.
| Compartment width: | 40 cm |
|---|---|
| Number of doors: | 2 |
| Equipment: | 1x clothes rail with 2 sliding hooks |
| Material: | Powder coated steel sheet, 0.5 mm |
| Height: | 180 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 40 cm |
| Weight: | 25 kg |
Manufacturer information: LOCKEEL S.à r.l., 30 ZARE Ouest, L-4384 Ehlerange, Luxembourg | info@lockeel.com| lockeel.com
Safety note: Please read the data sheet/operating instructions!