Lockers for children 4 doors width 120 cm
€0.00
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€909.34
|
| To 9 |
€863.87
|
| To 19 |
€818.41
|
| To 29 |
€772.94
|
| From 30 |
€727.47
|
LOCKEEL® children's cloakroom: safety and practicality for schools
The LOCKEEL® children's locker provides secure storage for bags and clothing. It is the ideal solution for nurseries, kindergartens and primary schools: thanks to its suitable height of 145 cm, all compartments and shelves are easily accessible to children. Its clever layout ensures neat, clear and well-organised storage.
The advantages of the LOCKEEL® children's locker:
- Body and doors made of high-quality sheet steel (0.8 mm), powder-coated finish
- Rounded edges for optimum safety
- Flush doors, reinforced with integrated profiles
- Doors with rubber stops and sturdy hinges, opening to 110°
Our children's locker is available in a wide range of colours and incorporates a large selection of locking systems to meet all needs.
| Compartment width: | 30 cm |
|---|---|
| Number of doors: | 4 |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 0.8 mm |
| Height: | 145 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 120 cm |
| Weight: | 85 kg |
Manufacturer information: LOCKEEL S.à r.l., 30 ZARE Ouest, L-4384 Ehlerange, Luxembourg | info@lockeel.com| lockeel.com
Safety note: Please read the data sheet/operating instructions!