Low wardrobe locker 6 doors width 90 cm
€0.00
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€643.27
|
| To 9 |
€611.11
|
| To 19 |
€578.94
|
| To 29 |
€546.78
|
| From 30 |
€514.62
|
Low wardrobe locker – plenty of storage space for jackets and bags
If you want as much storage space as possible for your customers’ or employees’ jackets and bags despite limited available space, this wardrobe locker is the right choice for you. The two compartments arranged one above the other each feature a sturdy clothes rail fitted with two sliding hooks, as well as an additional shelf. The compartment shelves have a smooth surface for easy cleaning.
Quality features of the low wardrobe locker:
- Body and doors made of 0.6 mm thick, powder-coated quality sheet steel
- Particularly safe thanks to rounded edges
- Flush-fitting doors reinforced with integrated profiles
- Doors with rubber buffers and sturdy pivot bolts (110° opening angle)
Thanks to the wide range of colour and equipment options, you can customise the wardrobe locker entirely according to your requirements. We will also be happy to advise you personally on any questions or furnishing ideas.
| Compartment width: | 30 cm |
|---|---|
| Number of doors: | 6 |
| Equipment: | 1x clothes rail with 2 sliding hooks, 1x shelf |
| Tray height: | 67,5 cm |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 0.6 mm |
| Height: | 145 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 90 cm |
| Weight: | 60 kg |
Manufacturer information: LOCKEEL S.à r.l., 30 ZARE Ouest, L-4384 Ehlerange, Luxembourg | info@lockeel.com| lockeel.com
Safety note: Please read the data sheet/operating instructions!