Mobile hose rack
€609.62
Mobile hose rack for fire departments - For flexible storage of fire hoses
The robust hose rack allows kink-free storage of fire hoses. The rack is specially designed for this purpose and has specially rounded support levels as well as a drainage channel for residual water. The various levels are height-adjustable at 25 mm intervals without screws.
With the hose rack you get a stable and durable storage place for your fire hoses. It is made of galvanized sheet steel and can be loaded with up to 100 kg per level (with even distribution).
Quality features of the mobile hose rack:
- specially designed for the storage of fire hoses
- made of durable, galvanized sheet steel
- individually height adjustable
- equipped with lockable swivel and fixed castors
The hose trolley is designed for mobile use and is ideal for fire departments with flexible requirement profiles. The hoses shown in the illustrations are for illustrative purposes only and are not included in the scope of delivery.
| Compartment depth: | 50 cm |
|---|---|
| Load capacity per shelf: | 100 kg |
| Tray width: | 100 cm |
| Roller design: | 2x fixed castors, 2x steering castors with brakes |
| Total load capacity: | 500 kg |
| Height: | 160 cm |
| Depth: | 53.5 cm |
| Wide: | 106 cm |
Herstellerangaben: Horges GmbH Lagertechnik, Am Martinsholz 1, 07629 St. Gangloff, Germany | kontakt@horges.de | www.horges.de
Sicherheitshinweis: Bitte Datenblatt/Bedienungsanleitung lesen!