Mobile pedestal - 6 drawers - 109 cm high
€635.51
LOCKEEL® mobile drawer unit - Professional solution for efficient organisation
Equipped with ample storage space, our mobile unit offers plenty of room for your tools, materials and accessories. The galvanised steel drawers feature smooth sides and are sturdy, durable and easy to clean. The full extension opening system allows quick and complete access, saving you valuable time every day. Equipped with four castors, two of which have brakes, our mobile cabinet for professionals combines stability and mobility. Move it easily to where you need it: in a workshop, warehouse or directly on a production line.
| Number of extracts: | 6 |
|---|---|
| Number of aperture heights: | 1x 50 mm, 1x 100 mm, 1x 200 mm, 3x 150 mm |
| Inner dimensions of extract (WxD): | 500 x 450 mm |
| Load capacity per drawer: | 80 kg, Front height 50 mm: 30 kg |
| Handle strips: | Aluminium, With label strip |
| Locking system: | Cylinder lock, 2 keys |
| Central locking system: | Yes |
| Execution of the extracts: | Ball bearing, Full extension, Galvanized inside |
| Roller design: | 2x brakes, 4x swivel castor |
| Roller diameter: | 125 mm |
| Total load capacity: | 400 kg |
| Construction: | Welded sheet steel construction |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Height: | 109 cm |
| Depth: | 57.5 cm |
| Wide: | 60 cm |
| Weight: | 73 kg |
Manufacturer information: Simplaflex GmbH, Gießnaustraße 8, 78199 Bräunlingen Germany | info@simplaflex.de | www.simplaflex.de
Safety note: Please read the data sheet/operating instructions!