Mobile workbench - 7 drawers - 1500 x 600 x 960 mm (W x D x H)
€932.53
LOCKEEL® mobile workbench - Robust, versatile and perfectly suited to the needs of professionals
Our professional mobile workbench offers you a generous and durable work surface thanks to its solid beech plywood worktop. Perfectly suited to constantly changing professional environments, it can be flexibly adjusted to all your needs. The integrated storage box provides optimal organisation for your tools and accessories, with practical and secure fully extendable drawers designed to accommodate items of all sizes. The mobile workbench is equipped with four castors, two of which have brakes, so it can be moved easily while remaining stable during use.
- Available in several colours
- Robust structure with high load capacity
- Ball bearing drawers with full extension
- Durable and resistant beech plywood worktop
- High-quality castors with brakes for optimum stability
Optimise your workspace now by choosing a professional mobile workbench that combines mobility, reliability and functionality. An ideal solution for increasing efficiency, wherever you are in your workshop.
| Number of extracts: | 8 |
|---|---|
| Number of aperture heights: | 1x 75 mm, 1x 125 mm, 1x 200 mm, 3x 100 mm |
| Work surface: | 25 mm beech multiplex |
| Inner dimensions of extract (WxD): | 500 x 450 mm |
| Load capacity per drawer: | 80 kg |
| Handle strips: | Aluminium, With label strip |
| Locking system: | Cylinder lock, 2 keys |
| Central locking system: | Yes |
| Execution of the extracts: | Ball bearing, Full extension, Individual drawer locking |
| Roller design: | 2x brakes, 4x swivel castor |
| Roller diameter: | 125 mm |
| Total load capacity: | 400 kg |
| Construction: | 40 x 40 x 2 mm, Square tube |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Height: | 96 cm |
| Depth: | 60 cm |
| Wide: | 150 cm |
| Weight: | 134 kg |
Manufacturer information: Simplaflex GmbH, Gießnaustraße 8, 78199 Bräunlingen Germany | info@simplaflex.de | www.simplaflex.de
Safety note: Please read the data sheet/operating instructions!