Wardrobe locker 8 plexiglass doors width 120 cm
€0.00
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 |
€1,780.75
|
| To 9 |
€1,691.71
|
| To 19 |
€1,602.68
|
| To 29 |
€1,513.64
|
| From 30 |
€1,424.60
|
Wardrobe locker - plenty of storage space for jackets and bags
If you want as much storage space as possible for the wardrobe of your customers or employees despite limited space, then the coat locker from LOCKEEL®is the right choice for you. The eight compartments, arranged one above the other, each have a sturdy clothes rail, which is equipped with two sliding hooks. The compartment shelves are smooth sweep out. To ensure a high level of security and optimal visibility, the locker doors are equipped with 4 mm thick Plexiglas viewing panels.
Quality features of the wardrobe locker:
- body and doors made of 0.6 mm thick, powder-coated quality sheet metal
- particularly injury-proof thanks to rounded edges
- doors reinforced with integrated profiles, smoothly inserted
- doors with rubber buffers and strong pivot pins (110° opening angle)
- doors equipped with Plexiglas viewing panels
Thanks to the wide range of color and equipment options, you can customize the wardrobe to your liking. We would also be happy to advise you personally on your questions or furnishing ideas.
| Compartment width: | 30 cm |
|---|---|
| Number of doors: | 8 |
| Equipment: | 1x clothes rail with 2 sliding hooks |
| Door design: | With plexiglas window |
| Tray height: | 87 cm |
| Material: | Powder coated steel sheet |
| Sheet thickness: | 0.6 mm |
| Height: | 180 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Wide: | 120 cm |
| Weight: | 60 kg |
Manufacturer information: LOCKEEL S.à r.l., 30 ZARE Ouest, L-4384 Ehlerange, Luxembourg | info@lockeel.com| lockeel.com
Safety note: Please read the data sheet/operating instructions!