Workshop workbench - 2000 x 600 x 960 mm (W x D x H)
€352.71
LOCKEEL® workshop workbench - Combine power, precision and comfort at the heart of your workshop
Our workshop workbench impresses with its high-quality finish and excellent value for money. Its solid beech plywood worktop provides a robust and durable work surface that is perfectly suited for intensive use. The epoxy-coated steel frame guarantees exceptional stability.
- Available in several colours
- Solid construction with high load capacity
- Powder-coated square steel tube frame
- Stable and durable beech plywood worktop
Equip your workshop with a professional workbench that combines reliability, performance and everyday comfort. The LOCKEEL® workshop workbench has been designed to support all your professional tasks with smooth operation and robustness. A durable solution to optimise your professional space and increase efficiency day after day.
| Work surface: | 40 mm beech multiplex |
|---|---|
| Total load capacity: | 200 kg |
| Construction: | 40 x 40 x 2 mm, Square tube |
| Material: | Powder coated steel sheet, Sheet steel |
| Height: | 96 cm |
| Depth: | 60 cm |
| Wide: | 200 cm |
| Weight: | 60 kg |
Manufacturer information: Simplaflex GmbH, Gießnaustraße 8, 78199 Bräunlingen Germany | info@simplaflex.de | www.simplaflex.de
Safety note: Please read the data sheet/operating instructions!